Yüksek Çözünürlüklü İstanbul Panoramaları

Özellikle Getty arşivinde İstanbul Panoramaları yüksek çözünürlüklü olarak taranmış ve kamuya açık, ulaşılabilir durumdadır.  6 ila 14 parça şeklinde değişen bu panoramaların birleştirilmiş hali genelde 10000 px uzunlukla nispeten düşük çözünürlüklü olarak da ayrıca tarandığı şekliyle sunuluyor.

Bu panoramaları Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi’nde daha derli toplu ve seri olarak ulaşılabilsin diye toparlıyorum.  Siteye çok aşina olmayanlar için bu yazı içerisinde de baskıya uygun gördüklerimi ayrıca belirteceğim.

Panoramaların birleştirmesini genelde Image Composite Editor programıyla kendim yaptım ama birkaç panorama için program başarısız olunca destek aldım. Bir iki arkadaşımız birleştirme yerlerinde oluşan problemi gidermek adına işlem yapıyor. Sonucunu ben de merakla bekliyorum.

Bu işlere aşina olanlar kendileri de yüklenen paftaları indirmek suretiyle birleştirebilir, temizleyebilirler.

Yeni panoramalar elime geçtikçe yahut mevcutların daha yüksek kalitelisini edindikçe linkleri değişeceğim. Şimdi gruplu olarak panoramalara geçersek;

Galata Kulesi’nden Panoramalar

 

Beyazıt Kulesi’nden Panoramalar

 

Boğaziçi Panoramaları

Bu yazı Fotoğraf kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yüksek Çözünürlüklü İstanbul Panoramaları için 4 cevap

  1. Sefa dölek der ki:

    galata kulesinden çekilen fotografçısı bilinmeyen fotoğrafın parçalarını bulmama yardımcı olur musunuz ? Getty arşivinde uzun süre aradım ama bulamadım en son sizden yardım istemeyi uygun gördüm. Hedefim uygun ve düzgün şekilde birleştirip çerçeveletmek. Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar

  2. o zaman ki teknolojiye göre çok iyi çekimler olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir