bodyÇ

"Google Özel Arama" tüm istanbulium.net sitelerinden sonuç getirmektedir.

Aynı Açıdan İstanbul: Ayasofya

German Fountain Winter / Karlı Alman Çeşmesi
Caner Cangül / 2008
Geçmiş yıllarda yaklaşık aynı açıdan çekilen fotoğrafları toparlayıp incelemeye başladığımızda değişimi ve dönüşümü daha iyi farkediyoruz. Hatta bu şekilde dizilmiş fotoğrafları kullanmak tespit edilmiş bilgilerle ilgili hataları da daha iyi ortaya çıkarmamızı sağlıyor. Ayrıca zaman içindeki değişim ve dönüşümleri daha iyi görüyoruz. Başlangıcı Ayasofya için yapmak istedim. Becerebilirsem sıklıkla çekim yapılmış noktalardan fotoğrafları kolay okuma adına ard arda dizeceğim. Adını da ilk başlıkta olduğu gibi "Aynı Açıdan İstanbul" ile başlatacağım. Şahsen benim çok işime yarıyorsa, başkalarının da işine yarayacaktır.

Eldeki bilgileri dikkate alarak fotoğraf altlarını dolduruyorum. Fotoğrafları eldeki bilgiler ve tahminlerim doğrultusunda tarih sırasında diziyorum. Hatalar ve eksikler gelirse düzeltirim. Burada olmayan bir fotoğrafa sahipseniz ve elinizdeki versiyon yüksek çözünürlükte ise lütfen gönderiniz, ekleyeyim. Mümkün olursa kendi çektiğim bir fotoğrafı üst köşe fotoğraf olarak kullanacağım. Ayasofya için, web üzerinde karşıma çıkan ilk fotoğrafımı seçtim.

Çekim noktasında birkaç metre sağa-sola, öne-arkaya yahut aşağı-yukarı kaymalar önemsenmezken; aynı şekilde daha geriden aynı açıyı daha geniş olarak veriyorsa da dahil ediyorum; aynı yer olsa bile tamamen farklı açıları buraya almıyorum. Fotoğraflara tıklayarak daha yüksek çözünürlükteki hallerine ulaşılabilir.


James Robertson / 1854
Francis Bedford / 1862


Adolphe Saum / 18651872


Pascal Sébah / 1875

Basile Kargopoulo / 1875
Aşil Samancı / 1900-1920


Ayasofya'nın farklı açılardan dışardan görünen tüm eski fotoğrafları "ayasofya" etiketi ile eski.istanbulium.net adresinde.