Rüstem Paşa Camii Çinileri

Bugünlerde Muhteşem Yüzyıl dizisinde adını görmeye başladığımız, bir süre sonra Mihrimah Sultan’ın da kocası olacak olan Rüstem Paşa’nın Eminönü / Tahtakale’de yaptırmış olduğu cami, eşsiz çini örneklerinden ötürü aynı zamanda Mimar Sinan’ın da en ünlü eserlerindendir. Paşa’nın türbesi kayınbiraderi adına yine Mimar Sinan’ın yaptığı Şehzade Camii haziresindedir. Elbette Türbe de Sinan’ın eseri olup içinin rengarenk çinilerle donanmış olduğu söylenir ki, şahsen, ziyarete kapalı olduğundan henüz göremedim.

Tahtakale’nin keşmekeşliği arasında zeminden yukarı doğru yükselen dehliz merdivenlerin sonunda caminin dış avlusuna ulaşırsınız. Son cemaat yerindeki çiniler evvela dikkati çeker. Turistler için yandan ayrı bir giriş bulunur ve neredeyse İstanbul’a gelen ve elinde rehber kitabı olan her turist muhakkak burayı arar ve bulur. 1561-1562 yıllarında yapılan cami dönemin izlerini taşır. Şuradaki yazıda camiye kısmen değinmiştik. Bu yazıda camideki çini örneklerini paylaşmakla yetineceğiz.

İç mekândan çini örnekleri:

The Tiles of Rustem Pasha Mosque

The Tiles of Rustem Pasha MosqueThe Tiles of Rustem Pasha MosqueThe Tiles of Rustem Pasha Mosque07282Son cemaat yerinden çiniler:

The Tiles of Rustem Pasha MosqueThe Tiles of Rustem Pasha Mosque

The Tiles of Rustem Pasha Mosque

The Tiles of Rustem Pasha Mosque

 

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir